طراحی سایت
چهارشنبه 22 مرداد 1399.

تاریخچه تاسیس بی بی سی فارسی / رسام : تهدیدات بی بی سیبی بی سی سال هاست که کمک های مالی خوبی از ارگان های حکومتی مختلف انگلیس به خاطر پخش بعضی برنامه ها و خبرهای مدنظر آن ها دریافت می کند. به عنوان مثال، سرویس بین المللی بی بی سی همان طور که از نامش پیداست کمک های مالی خوبی از وزارت خارجه انگلیس دریافت می کند.

بنگاه پخش برنامه و خبر انگلیس  (British Broadcasting Corporation BBC) یک شرکت سهامی ملی است و در خاک انگلستان مستقر است که البته خدمات بین المللی مختلفی نیز دارد.

 بعضی از سرویس های بین المللی بی .بی. سی (از جمله تلویزیون کابلی بی. بی. سی در آمریکا، کانادا و دیگر نقاط جهان) تجاری هستند و همین کارکرد تجاری در بسیاری از قسمت ها، بی. بی. سی را به یک شرکت چندملیتی نیز تبدیل کرده است.

بی بی سی سال هاست که کمک های مالی خوبی از ارگان های حکومتی مختلف انگلیس به خاطر پخش بعضی برنامه ها و خبرهای مدنظر آن ها دریافت می کند. به عنوان مثال، سرویس بین المللی بی بی سی همان طور که از نامش پیداست کمک های مالی خوبی از وزارت خارجه انگلیس دریافت می کند. گزارش سالانه 2ظ ظ 3 بی بی سی حاکی از عوایدی است که بی بی سی داشته است.

در حال حاضر شبکه خبری بی بی سی روزانه بیش از 1ظ ظ  ساعت برنامه خبری رادیو و تلویزیونی پخش می کند. نظرسنجی ها نشان می دهند که بینندگان انگلیسی برای پی گیری اخبار حوادث مهم، نظیر جنگ عراق و حملات 11 سپتامبر، گرایش بیشتری به اخبار شبکه های خبری بی بی سی دارند. در 5 ژوییه 2ظ ظ 4 بی بی سی پنجاهمین سالروز تاسیس اولین بولتن های اخبار تلویزیونی خود را که در سال 1954 آغاز به کار کرد، جشن گرفت. بی بی سی در حال حاضر 1ظ  ایستگاه رادیویی در داخل خاک انگلیس که 5 ایستگاه از این تعداد فقط به صورت دیجیتالی می باشند، دارا است. این بنگاه خبری ایستگاه های رادیویی محلی در انگلیس نیز دارد. سرویس جهانی خبر بی بی سی نیز که بخش عمده ای از بودجه آن به وسیله ی وزارت امور خارجه تامین می شود به ده ها زبان زنده دنیا اخبار خود را به سراسر جهان مخابره می کند. همه اخبار شبکه های ملی و هم چنین اخبار سرویس بین الملل آن در پایگاه اینترنتی این بنگاه در فرمت Real Audio قابل دریافت است. بخش فارسی رادیو بی بی سی نیز در 28 دسامبر 194ظ  (دی 1319) کار خود را با یک ساعت برنامه در هفته آغاز کرد. از همان ابتدا صدای فارسی بی بی سی در میان فارسی زبانان شنوندگان بسیار یافت. امروزه بخش فارسی بی بی سی هر هفته بیش از 9ظ  ساعت برنامه به زبان فارسی دارد که در صدر آن اخبار و تفسیر تحولات جهان، ایران و منطقه است.

تأثیرگذاری بر افکار عمومی در بلند مدت، ظرفیت ‌سازی در ساختار فکری مخاطبان برای روزهای بحران، موجه نشان دادن و ترمیم چهره‌های غرب و انگلیس و آمریکا و صهیونیزم، ایجاد تریبون برای مخالفان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی، براندازی نرم و تهاجم فرهنگی اصلی ‌ترین سرفصل‌ ها هستند

سایت اینترنتی بی بی سی شامل مجموعه ی کاملی از اخبار و آرشیو خبری است. این سایت به بی بی سی امکان این را می دهد تا برنامه های مختلفی که مکمل برنامه های رادیو و تلویزیونی آن است تولید کند. این سایت امکان این را نیز برای کاربران فراهم کرده است که به بسیاری از برنامه های شبکه های رادیو و تلویزیون بی بی سی دسترسی پیدا کنند. بر اساس آمارهایی که در ژوئن 2ظ ظ 4 منتشر شد سایت بی بی سی سیزدهمین سایت انگلیسی زبان در دنیا است که بیشترین کاربر را دارد. سایت فارسی بی بی سی نیز در ماه مه 2ظ ظ 1 راه اندازی شد.این سایت در 1ظ  صفحه جداگانه شامل صفحه نخست، صفحه ایران، افغانستان، تاجیکستان، فرهنگ و هنر، دانش و فن، اقتصاد و بازرگانی و بررسی مطبوعات، جدیدترین اخبار، تصاویر، گزارش ها و تحلیل ها را در این زمینه ها به کاربران ارایه می دهد. هم چنین برنامه های فارسی رادیو بی بی سی (از جمله بامدادی، نیمروزی، شامگاهی، آسیای میانه و روز هفتم) نیز به صورت زنده بر روی سایت بخش فارسی قابل دریافت است. در حال حاضر هر ماه حدود 7 میلیون بار به سایت فارسی بی بی سی مراجعه می شود.

 

لیست شبکه های تلویزیونی بی بی سی به شرح زیر است:

1-) BBC one که برنامه های ورزشی، کمدی، درام و مستند پخش می کند و پربیننده ترین شبکه تلویزیون انگلیس است.

2-) BBC TWO کمدی ها و درام های جدید از سازندگان ناآشنا پخش می کند.

3-) BBC Three برنامه های کمدی و درام برای نوجوانان پخش می کند.

4-) BBC Four برنامه های هنری، علمی و فرهنگی پخش می کند.

5-) BBC News 24 اخبار 24 ساعته پخش می کند.

6-) BBC Parliament اخبار و برنامه های پارلمان انگلیس و مجالس ملی را پخش می کند.

7-) BBC World امور جاری، اخبار و برنامه های مستند پخش می کند.

8-) C BBC برنامه برای کودکان و نوجوانان 13 6 سال پخش می کند.

9-) Cbeebies برنامه هایی برای کودکان زیر 6 سال پخش می کند.

 

اهداف عملیاتی "بی بی سی"

اهداف عملیاتی "بی بی سی" به دو دسته آشکار و پنهان تقسیم می‌شوند: اهداف آشکار؛ اهدافی هستند که به مخاطب القا می‌کنند که رسانه به دنبال این اهداف است. ارائه تصویر واقعی از ایران و جهان، پاسخ به نیاز مخاطبان، شکست انحصار صدا و سیما در پخش تلویزیونی، پر کردن خلأ رسانه‌ای در جامعه ایران، پدید آوردن معیارهای نو در عرصه پخش برنامه‌های تلویزیونی به زبان فارسی و القاء ‌آنکه هدفش تغییر و براندازی جمهوری اسلامی نیست بلکه تعامل است. این موارد، اهداف ظاهراً اعلام شده این تلویزیون است اما این همه ماجرا نیست؛ اهداف پنهان،‌ خط ‌مشی‌های حقیقی را روشن می‌کند.

بی بی سی سال هاست که کمک های مالی خوبی از ارگان های حکومتی مختلف انگلیس به خاطر پخش بعضی برنامه ها و خبرهای مدنظر آن ها دریافت می کند. به عنوان مثال، سرویس بین المللی بی بی سی همان طور که از نامش پیداست کمک های مالی خوبی از وزارت خارجه انگلیس دریافت می کند. گزارش سالانه 2ظ ظ 3 بی بی سی حاکی از عوایدی است که بی بی سی داشته است

این اهداف در پشت پرده قرار دارد و هدف اصلی این شبکه است و خط خبری و تحلیلی برنامه‌ها بر این مبنا شکل می‌گیرد. تأثیرگذاری بر افکار عمومی در بلند مدت، ظرفیت ‌سازی در ساختار فکری مخاطبان برای روزهای بحران، موجه نشان دادن و ترمیم چهره‌های غرب و انگلیس و آمریکا و صهیونیزم، ایجاد تریبون برای مخالفان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی، براندازی نرم و تهاجم فرهنگی اصلی ‌ترین سرفصل‌ ها هستند.

 

اسب تروای انگلیس

سفارت انگلیس و خبرگزاری "بی ‌بی ‌سی" در تمام دنیا برای تعادل، بی غرضی و استقلالشان مورد تحسین هستند. با این حال هر دو به صورت یک اسب تروا عمل می ‌کنند. استراتژی‌ ها و مقاصدشان از استراتژی ‌ها و مقاصد دولتشان جدایی ناپذیر است. آن ‌ها قدرت و نفوذ انگلیس را در تمام دنیا با دستور مستقیم دولت انگلیس به صورت مخفیانه پخش می ‌کنند و همین امر باعث شده که این کشور همچون روباهی زیرکانه به مقاصد خود برسد.

 

باز نشر از: آفتاب / پایگاه جنگ نرم / جام نیوز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کانال رسمی قرارگاه سایبری رسام در تلگرام / رسامبنر سال 1394 / رسام جنگ سایبری و جنگ نرم

گرداب تعاملی / رسام 

 
یزد آوا / رسام / امنیت سایبری / سایبری