طراحی سایت
سه شنبه 28 خرداد 1398.

هدست واقعیت مجازی فیس‌بوک؛ ابزار تازه جمع‌آوری اطلاعات از کاربران / رسام

 

دو سال قبل که فیس‌بوک با پرداخت دو میلیارد دلار شرکت Oculus VR را خریداری کرد، کسی تصور نمی‌کرد هدست‌های ساخت این شرکت به ابزاری برای جمع‌آوری اطلاعات از کاربران و نقض حریم شخصی آنها مبدل شود.


حال مشخص شده کاربرانی که از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift استفاده کنند، شاهد جمع‌آوری طیف گسترده‌ای از اطلاعات شخصی در مورد خود خواهند بود.

بررسی‌ها نشان داده که در زمان استفاده از این هدست‌ها حجم زیادی از اطلاعات مربوط به کاربران به سرورهای فیس‌بوک ارسال می‌شود. پس از نصب نرم‌افزار Oculus Home برای استفاده از این هدست‌ها، یک فایل اجرایی به نام OVRServer_x64.exe فعال می‌شود و اطلاعات مربوط به کاربران را با سرعت ۷ مگابایت در ثانیه برای سرورهای فیس‌بوک ارسال می‌نماید.

در موافقتنامه کاربری این هدست اشاره مبهمی به این مساله شده و از جمله آمده است: بسته به چگونگی دسترسی و استفاده شما از این خدمات، فیس‌بوک اطلاعاتی در مورد بازی‌ها، محتوا، برنامه‌ها و دیگر تجارب کاربری ناشی از تعامل جمع‌آوری می‌کند و البته آدرس آی.پی کاربر، موقعیت جغرافیایی دقیق وی، اطلاعات شبکه وای.فای یا تلفن همراه و ... نیز جمع‌آوری می‌شود.

جالب اینکه فیس‌بوک حتی اطلاعات مربوط به حرکات فیزیکی کاربر و ابعاد وی را نیز جمع‌آوری می‌کند و ممکن است این اطلاعات توسط اشخاص و گروه‌های ثالث نیز گردآوری گردد. کارشناسان معتقدند هدف اصلی این کار پیشبرد امور بازاریابی با استفاده از شناسایی عادات کاربری افراد است.

 

ایتنا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کانال رسمی قرارگاه سایبری رسام در تلگرام / رسامبنر سال 1394 / رسام جنگ سایبری و جنگ نرم

گرداب تعاملی / رسام 

 
یزد آوا / رسام / امنیت سایبری / سایبری