طراحی سایت
شنبه 25 مرداد 1399.

به گزارش مرکز مانیتورینگ رسام، آسیب های فضای سایبر کرمان / رسام در پی برخورد اطلاعات سپاه با آتلیه ها،مزون ها و آرایشگاههای زنانه کرمان که تصاویر مبتذل مشتریان و مدل ها را در فضای مجازی منتشر میکردند. "بررسی طرح برخورد با آتلیه داران و فعالین حوزه مدلینگ" 15 شهریور ماه ساعت 22:15 در برنامه گفتگوی ویژه خبری از شبکه استانی کرمان به روی آنتن رفت.

در گفتگوی ویژه خبری پخش شده به آسیب و ها و تهدیدات فضای سایبر با حضور جناب سرهنگ کامبیز اسماعیلی رئیس پلیس فتا استان کرمان، جناب آقای منصور الهی معاونت فرهنگی و اجتماعی سپاه ثارالله استان کرمان پرداخته شد.

در طی این برنامه، تماس تلفنی با محمد رضا حامدی (کارشناس امنیت سایبری – سپاه ثارالله) برقرار و آسیب های فضای مجازی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در این گفتگوی تلفنی، محمد رضا حامدی صحبت های خود را با اشاره به فرمایش حضرت امام خامنه ای شروع کردند که "اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی است."

این کارشناس در همین رابطه افزود: وقتی اهمیت یک موضوع و مساله ای در تراز انقلاب اسلامی قرار میگیرد بالطبع باید برنامه ریزی ویژه ای هم برای جلوگیری از آسیب ها و تهدیدات این فضا و استفاده از فرصت های آن انجام شود.

امروزه بخش اعظمی از مردم کشور و استان ما از فضای مجازی استفاده می کنند. تعبیری که در این زمینه استفاده می شود، اصطلاح (second life) یا زندگی دوم است. بدین معنی که مردم ما زندگی دومی را در فضای مجازی دارند. اگر ما دغدغه زندگی مردم در فضای واقعی را داریم باید به همان نسبت دغدغه مسائل مردم در فضای مجازی را هم داشته باشیم. اگر دغدغه امنیت مردم در زندگی حقیقی شان را داریم؛ به همان نسبت باید دغدغه امنیت مردم در فضای مجازی وجود داشته باشد. امری که امروزه باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.
در کنار فرصت های بیشماری که فضای مجازی دارد و حضرت آقا بر استفاده از این فرصت ها تاکید دارند؛ آسیب ها و تهدیدات زیادی در این فضا وجود دارد.

جناب سرهنگ(اسماعیلی) بخشی از آسیب هایی که وجود دارد را ذکر کردند. بخشی از این ها، آسیب هایی است که یک فرد با آن درگیر می شود؛ اما آسیب هایی هم هست که جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی برای انقلاب ایجاد خطر می کند. امروزه دشمن ما روی شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری ویژه ای کرده است. اگر ما بتوانیم نظارت و مسئولیت خود را بر این بخش افزایش دهیم قطعا میتوانیم از این تهدیدات جلوگیری کنیم.

براساس رصد و آمار اطلاعاتی ما در استان کرمان، سه شبکه اجتماعی که بیشترین استفاده را دارد، شبکه های تلگرام، اینستاگرام و واتس آپ هستند.
نظر مجموعه ما این است که وقتی قرار است دولت در زمینه افزایش پهنای باند، افزایش ضریب نفوذ اینترنت و افزایش سواد رسانه ای مردم کار بکند؛ قطعا باید فکری برای نظارت دقیق تر بر این فضا داشته باشد. به طور مثال در شبکه اینستاگرام؛ امروزه در شبکه اینستاگرام چه خبر است؟ چرا کسی به فکر نظارت دقیق بر شبکه اینستاگرام نیست؟ هیچکس موافق بستن شبکه های اجتماعی نیست. حضرت آقا هم میفرمایند اگر کسی به دنبال بستن شبکه های اجتماعی باشد این غیرعاقلانه است. وقتی ادعا میکنیم که فیلترینگ هوشمند از معضلات جلوگیری میکند؛ آیا الان فیلترینگ هوشمند روی شبکه اینستاگرام اعمال می شود؟ اگر اعمال می شود پس اینهمه عکس و تصویر مبتذلی که در استان خودمون توسط آتلیه ها، آرایشگاه های زنانه و مزون ها منتشر می شود چگونه در دسترس همگان قرار میگیرد؟ همه ی اعضای اینستاگرام در استان کرمان امروز این آسیب را می بینند.

وقتی یک تهدید در طراز جامعه قرار میگیرد باید یک فکر اساسی برای مقابله با آن بشود.

مجری: فکر میکنید این فکر اساسی تا الان اتفاق نیفتاده است؟

حامدی در پاسخ افزود: این فکر اساسی و این نظارت وجود دارد اما در حد افزایش روزافزون تکنولوژی و افزایش کاربران نیست. سوءاستفاده کنندگان، بزهکاران و تبهکارانی که امروز سرمایه گذاری ویژه ای روی استفاده از فضای مجازی می کنند؛ به همان اندازه هم باید این نظارت افزایش پیدا کند. اما متاسفانه امروز یک جوان و نوجوان که از شبکه اینستاگرام استفاده می کند وقتی وارد این شبکه می شود در گام اول با تعداد زیادی از تصاویر مبتذل و مستهجن مواجه می شود. بعد ما در جامعه دنبال این می گردیم که چرا حیا در جامعه کم شده است و بی حجابی افزایش پیدا کرده است. یقینا شما بدانید هر اتفاقی که در فضای مجازی رخ می دهد بازخوردی در فضای حقیقی خواهد داشت.


***

این کارشناس امنیت سایبری در بخش دیگری از صحبت های خود اذعان داشت:

دشمن سرمایه گذاری گسترده ای روی شبکه های اجتماعی دارد. ما همه باید دقت داشته باشیم. طی چند سال اخیر، مجموعه ی امنیتی سپاه با افراد مختلفی در حوزه سایبری برخورد هایی را داشته که بعضی از آنها از دولت های متخاصم خط می گرفتند و ماموریت داشتند کارهای خاصی را در حوزه براندازی انجام دهند. این ها همه مصادیقی است که نشان می دهد دشمن برنامه ریزی گسترده ای برای این حوزه دارد.

در همین بحث اینستاگرام، گاهی اوقات آش به قدری شور می شود که باید یک سیستم امنیتی وارد کار بشود و مثل برخوردی که هفته گذشته مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سایبری سپاه با مدیران کانال ها]ی تلگرام[ و صفحات شبکه اینستاگرام داشت؛ انجام شود. تعداد زیادی از آتلیه های عکاسی، آرایشگاه های زنانه و مزون های لباس در شهر کرمان، شغلی را طراحی کرده اند تحت عنوان مدلینگ.

برخی از دختران و زنان همین استان را تحت عنوان مدل مبتذل می آورند، تصویر برداری می کنند و تصاویر آنها را در فضای مجازی بصورت گسترده نشر می دهند. در استان کرمان صفحه مبتذلی داشتیم که با او برخورد شد و دارای 100 هزار فالور بود.

مجری برنامه مطرح نمود: در کنار فضای سالمی که وجود دارد و یک خدمت رسانی سالم توسط مزون ها و ... انجام می شود یکسری استثناها هم وجود دارد.

در پایان این کارشناس امنیت سایبری متذکر شدند: خانواده های گرامی توجه ویژه ای به فعالیت های فرزندانشان در فضای مجازی داشته باشند و این هم امکان پذیر نیست جز اینکه سواد رسانه ای والدین به حدی برسد که بتواند بفهمد فرزندش در این فضا چکار می کند.

نکته دیگر این است که ما در حوزه فضای مجازی جرم انگاری داریم. دستگاه قضایی، قانون مجازات، قانون جرایم رایانه ای انتشار محتوای مبتذل و مستهجن در فضای مجازی را جرم دانسته اند اما وقتی با جامعه صحبت می کنیم میبینیم خیلی ها از این موضوع بی اطلاعند.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کانال رسمی قرارگاه سایبری رسام در تلگرام / رسامبنر سال 1394 / رسام جنگ سایبری و جنگ نرم

گرداب تعاملی / رسام 

 
یزد آوا / رسام / امنیت سایبری / سایبری