طراحی سایت
چهارشنبه 22 مرداد 1399.

فیروزآبادی در همایش ملی حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی با اشاره به افزایش مخاطبان شبکه‌های اجتماعی بر بهره‌گیری بهینه از فضای شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش قرارگاه سایبری رسام، به نقل از افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ابوالحسن فیروز‌آبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در همایش ملی حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی با تاکید بر اینکه رویکرد مردم به شبکه‌های اجتماعی الزامی غیر قابل انکار است، گفت: سال گذشته ۱۰ درصد از شبکه‌های اجتماعی مربوط به رسانه‌های خبری بوده‌است که با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی به ۲۳ درصد رسیده‌است و نشان می‌دهد نخبگان رسانه‌های خبری توانسته‌اند به‌خوبی از این بستر استفاده کنند. 

با اشاره به آمار فعالیت مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی گفت: 100هزار کانال تلگرامی در ایران داریم که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در شبانه‌روز در این کانال‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نیاز روزافزون به شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد: شبکه اجتماعی ادامه تجربه بشر در دوران مدرنیته است و رسانه‌ای کاملا تعاملی، توسعه‌یافته، فعال و همیشه همراه ما است.

وی با اشاره به مزایای شبکه‌های اجتماعی و سرعت بالای رشد این شبکه‌ها تاکید کرد: در مسیری قرار گرفته‌ایم که قابل بازگشت نیست، هرچند نگرانی‌هایی به همراه دارد، اما فرصت‌هایی نیز در آن وجود دارد.

فیروزآبادی با اشاره به آمار بالای فعالیت کابران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی یادآور شد: ۴۰ میلیون گوشی هوشمند در کشور ما وجود دارد و به همین تناسب این میزان کاربر فعال در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و حالا با متغیرهای جدیدی روبه‌رو هستیم که رشد دو رقمی را در یک ماه تجربه می‌کنند، بنابراین نباید منکر نیاز به این شبکه‌ها بود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی همچنین با اشاره به ورود نامتعادل شبکه‌های اجتماعی به کشور تصریح کرد: در جوامع غربی که خود مبدع این فناوری هستند، به این شکل ظهور پیدا نکرده است و در یک سیر تاریخی و با آمادگی نهادی خاص خود ظهور می‌یابند، اما جامعه ما از فناوری غربی یکی را با بیش‌انگیختگی انتخاب می‌کنند.

فیروزآبادی همچنین به وظایف نخبگان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: نخبگان باید جامعه را هدایت کنند تا از این فناوری در حوزه‌های مختلف ازجمله آموزش، خدمات و دولت الکترونیک استفاده شود.

وی همچنین مردمی شدن تمام حوزه‌ها را از ویژگی‌های شبکه اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: مهم‌ترین مطلب در فضای مجازی نظام اعتماد است که در این زمینه هم امنیت باید در شبکه‌های اجتماعی مردمی شود.

وی در ادامه از آماری خبر داد که نشان‌دهنده کاهش موارد سرگرمی در شبکه‌های اجتماعی در کنار افزایش استفاده‌های دیگر از جمله موارد خبری خبر داد و گفت: سال گذشته استفاده از این شبکه‌ها در عرصه‌های خبری ۱۰ درصد بود که امروز رشد بیش از صد درصدی به ۲۳ درصد رسیده است. هنوز در حوزه آموزشی به این عدد نرسیده‌ایم.

فیروزآبادی یکی دیگر از ناهنجاری‌های شبکه‌های اجتماعی را بومی نبودن آنها عنوان کرد و افزود: این شبکه‌ها در فضای غربی شکل گرفته است و ما مایل هستیم چیزی مشابه تلگرام در داخل کشور داشته باشیم که اگر چنین باشد در حوزه بانکداری، تجارت و سایر خدمات می‌توان در این بستر کار کرد، اما اکنون به علت در خارج بودن سرور آنها امکان‌پذیر نیست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

کانال رسمی قرارگاه سایبری رسام در تلگرام / رسامبنر سال 1394 / رسام جنگ سایبری و جنگ نرم

گرداب تعاملی / رسام 

 
یزد آوا / رسام / امنیت سایبری / سایبری